új ablakban nyílik meg
A projekt az Európai Unió támogatásával, a magyar állam társfinanszírozásával valósult meg.
Telepített adatgyűjtő rendszereket alkalmazó környezeti monitoring rendszer, valamint klímavédelmi adattár és ráépülő szolgáltatási környezet kialakítása
DIMOP_PLUSZ-2.3.1-23-2023-00001

Események

Cikkek

  • Kornél Komjáti , Kálmán Csirmaz, and Hajnalka Breuer:
    Examination of ERA5 thermodynamic profiles and hodographs in the pre-storm environment of severe thunderstorms producing large hail in Hungary between 2019 and 2023
    Időjárás, 129, 2, 107–240. DOI: 10.28974/idojaras.2025.2.4
  • Buránszkiné Sallai Márta, 2025:
    Új projekt az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás támogatására
    GeoMetodika DOI: 10.26888/GEOMET , 9. évfolyam, 1. szám Letöltés

Kiadványok

  • Telepített adatgyűjtő rendszereket alkalmazó környezeti monitoring rendszer, valamint klímavédelmi adattár és ráépülő szolgáltatási környezet kialakítása.
    Kiadja a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt., 2025, 5 p. Letöltés

Beszámolók

  • 2025. június 24.:
    Múzeumok Éjszakája a HungaroMet-nél

    Idén is sikerrel zárult a már évtizedek óta megrendezésre kerülő program. Ez egy tökéletes alkalom volt arra, hogy a tudomány kommunikációja ne csak információátadás legyen, hanem valódi élmény. A mélyebb megértés kulcsfontosságú a szemléletformálásban, hiszen a hiteles adatok és kutatási eredmények segítenek mindenkinek tudatos döntéseket hozni a jövővel, a jövőjével kapcsolatban. Rengeteg izgalmas programon belül két előadásban is ismertetésre került a DIMOP_PLUSZ-2.3.1-23-2023-00001 projekt.

    Sándor Barbara: A (Hungaro)MET rejtélyei

    A HungaroMetről sokan azt gondolják, csak azt mondjuk meg, kell-e esernyő reggel. Pedig amit csinálunk, az ennél sokkal több – és jóval fontosabb is. Miközben nap mint nap megbízható előrejelzésekkel látjuk el az országot, a háttérben elképesztő tudományos munka zajlik: a levegő minőségének folyamatos vizsgálata, klímakutatás, környezetvédelem, sőt, a jövő időjárásának modellezése is feladataink közé tartozik. Folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően arra törekszünk, hogy mindezt a legmodernebb technológiákkal és digitális eszközökkel tegyük meg, megőrizve a meteorológia több mint százéves hagyományait, melyet a 2026. március 31-ig tartó DIMOP_PLUSZ-2.3.1-23-2023-00001 projekt is támogat.

    dr. Izsák Beatrix: Vissza a jövőbe! Hogyan hasonlítjuk össze a 19.századi méréseket a mai mérésekkel?

    HungaroMet Éghajlatkutatási Osztálya minden évben statisztikai elemzésnek veti alá a hosszútávú mérési adatsorokat, hogy összevesse a jelenlegi éghajlati viszonyokat a múltbéliekkel. Az eredményeket egy összefoglaló beszámoló formájában tesszük közzé. Ebben többek között kitérünk a szélsőséges időjárási események változásaira is – például a fagyos napok számának alakulására, a trópusi éjszakák gyakoriságára, a hőhullámok intenzitására vagy az aszályos időszakok hosszára.

    Meteorológiai megfigyelések már a 19. század közepe óta rendelkezésre állnak, bár kezdetben jóval kevesebb meteorológiai elemre, és csupán néhány állomás adataira támaszkodhattunk. A honlapunkon elérhető állomástörténeti összefoglalók segítségével az érdeklődők nyomon követhetik, milyen jelentős változások történtek a mérési körülményekben az elmúlt évtizedek során. A legnagyobb eltéréseket az állomások áttelepítése, a mérési időpontok módosulása, illetve a mérési módszerek fejlődése okozta. Másik probléma, hogy térben csak pontonként mérünk és vannak olyan területek Magyarországon, ahová becslést kell adnunk. A térbeli modellezéshez szükségünk van minél több állomási mért adatra, ezért a DIMOP_PLUSZ-2.3.1-23-2023-00001 által bővülő állomáshálózat nagy segítség ahhoz, hogy a múltban és a jelenben egyaránt pontosítsuk az éghajlatra vonatkozó ismereteinket.

    Jogosan merül fel tehát a kérdés: hogyan hasonlítható össze hitelesen a múlt és a jelen? Az előadásban erre a kérdésre is választ adunk, és a végére az is kiderül, miért éppen „Vissza a jövőbe” lett az előadás címe.

    Beharangozó:

    https://met.hu/rolunk/hirek/index.php?id=3556

    Összefoglaló:

    https://met.hu/rolunk/hirek/index.php?id=3566

  • 2025. június 2-6.:
    ELTE TTK Földtudományi szak BSc másodéves meteorológus hallgatók látogatása a HungaroMet-nél

    Idén június első hetében zajlott az ELTE TTK Földtudományi BSc, másodéves meteorológus hallgatói számára szervezett nyári gyakorlat . A program célja, hogy a résztvevők átfogó képet kapjanak a meteorológia sokszínű világáról: a műholdas adatfeldolgozástól a veszélyjelzésen és éghajlati modellezésen át a mérőhálózatok működéséig. A hallgatók több mint 25 előadást hallgathattak meg, és a gyakorlatban is megtapasztalhatták, milyen sokrétű a meteorológusi hivatás.

  • 2025. február:
    Részvétel a Prega konferencián