Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. november 23. szombat

Az időjárási helyzet Európában

Egyelőre még fagyos légtömeg tölti ki kontinensünk nagy részét, emiatt az északi és középső országokban többfelé téli, télies az idő - a csúcsértékek is jobbára fagypont közelében, a Skandináv-félszigeten az alatt alakulnak. Az elmúlt 24-36 órában hazánkban is sokfelé havazást okozó ciklon frontjaival együtt már Kelet-európai-síkság és a Fekete-tenger fölött jár, felhőzetéből többfelé fordul elő havazás, délebbre eső is. Elöregedő légörvény okoz havazást, hózáporokat Skandináviában is, miközben az Atlanti-óceán fölött gyors ütemben mélyülő ciklon erős melegfrontja többfelé kiadós esővel érte el a Brit-szigeteket. A melegfront mögött kifejezetten enyhe légtömeg indult el nagy sebességgel a szárazföld belseje felé. Ezek az igen enyhe léghullámok a következő 36 órában a Kárpát-medencét is elérik, hatásukat a talaj közelében azonban nem mindenütt lesz érezhető - vasárnap jelentős lesz a hőmérséklet-különbség országunk északkeleti és délnyugati vidékei között.

Magyarország időjárása

Pénteken túlnyomóan borult volt az ég, délelőtt többfelé, majd egyre inkább délen és keleten fordult elő csapadék - a nap során a Dél-Alföldön is egyre nagyobb területen havazás váltotta fel az esőt. Reggel a délkeleti vidékeken a délnyugati szelet kísérték néhol viharos lökések, később északnyugaton és a középső országrészben fújt erős, Sopron térségében viharos északnyugati szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakult. Éjszaka délkeleten, keleten is megszűnt a tartós csapadék, északnyugat felől szakadozni kezdett a felhőzet. Hajnalban az északkeleti határvidék, valamint a Dunántúl fölé hózáporok sodródtak be, ekkorra szeszélyes területi eloszlásban -9 és +1 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 22 mm között változott, 10 mm fölötti mennyiséget az ország délkeleti harmadán mértek.

Várható időjárás az ország területén vasárnap éjfélig:

Ma délután a felhőzet jelentősen csökken, a legtöbb helyen naposra fordul az idő, egy-egy hózápor még nem kizárt. Éjszaka nyugat, északnyugat felől ismét egyre több felhő érkezik - miközben északkeleten, keleten helyenként zúzmarás köd képződik - , és vasárnap napközben átmenetileg nagyobb területen meg is vastagszik a felhőzet, amelynek vékonyodása, szakadozása a délutáni órákban kezdődik meg északnyugat felől. Kisebb vegyes halmazállapotú csapadék ekkor inkább csak az északkeleti határ közelében fordulhat elő néhol. Ma a kezdetben többfelé erős, helyenként viharos északnyugati szél veszít erejéből, majd estére délire fordul, és hajnaltól az ország délnyugati kétharmadán ismét nagyobb területen kísérhetik élénk, néhol erős lökések.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. A Dunántúlon már este, késő este beállhat a minimum. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a magasabb értékekre.

Távolabbi kilátások hétfőtől csütörtökig:

A jövő hét első napjaiban hazánk nagyobb részén számítani lehet több-kevesebb napsütésre, bár borult, párás körzetek is előfordulnak. Kisebb csapadék inkább csak kedden fordulhat elő kevés helyen. A hét közepén, főleg csütörtökön a jobbára erősen felhős, illetve borult égből több helyütt elered az eső, záporeső. Továbbra is jelentősebb hőmérséklet-különbség várható az ország északkeleti, valamint délnyugati tájai között.

HungaroMet: 2024. november 23. 12:10 (11:10  UTC)  [pdhw]